Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. ledna 2020 Zora

Evropa nebo EU?

13. 01. 2019 19:56:09
Jak se blíží rozhodování britského parlamentu ohledně brexitu, tak se v diskuzích stále častěji dostávám do přenic s zastánci i odpůrci EU a paradoxně ani jedni mě nemají moc v lásce, proto jsem se rozhodl sepsat svůj pohled na EU

V první řadě bych rád řekl, že jsem zastáncem jednotné Evropy. Evropa musí být jednotná, aby byla konkurenceschopná v rámci globální politiky. Globalismus ať se nám to líbí, či nikoliv propojil svět a vyrovnal technologické nedostatky jednotlivých částí. To má zásadní vliv na konkurenceschopnost jednotlivých ekonomik a ukazuje se, že prim hrají hlavně velké ekonomiky. Stále platí, že hlavním hnacím motorem jsou inovace, ale to už pochopila většina států a tak se to stalo z výhody standardem a výhodami se tak stávají přírodní zdroje a velikost vnitřního trhu. To se pak projevuje jak v oblasti světové ekonomiky, tak politiky. V současné době máme tři světové velmoci a těmi jsou USA, Rusko a Čína. Pokud se má Evropa zařadit mezi ně, čehož jsem zastáncem, musí být jednotná. Když budeme kupou rozhádaných států, tak nás každý přemůže. Stále platí pořekadlo: „Rozděl a panuj.“ Jsme jak kus mršiny, kterou rvou na kusy tři zmíněné mocnosti, a žádná z nich nebude jednat altruisticky v našem zájmu. To dokážeme jen my sami. Jenže to nezvládnou sami ani Němci, Francouzi či Britové, natož Češi. Klíčem k dlouhodobému přežití a prosperitě je jednotná, silná a asertivní Evropa.

Nicméně Evropa nerovná se EU, což si někteří eurohujeři myslí. Takže tím, že jsem zastánce jednotné Evropy, nejsem automaticky zastánce Evropské unie, protože hlavně ta Evropě škodí nejvíce. Svojí servilní politikou vůči zbytku světu, zasahování do vnitřního trhu, bojem za multikulturalismus atd... Svojí byrokratickou a asertivní politikou ničí vše, co naši předkové po staletí budovali. My jsme položili základy světové civilizace a vše, co je na světě dobré vzešlo z Evropy. (viz mé články: Jsem hrdým Evropanem.) Nastává tedy otázka, jak zajistit jednotu Evropy bez současné Evropské unie? Nabízí se rozpad či rozpuštění Evropské unie. Zde se obávám, že takový rozpad by zničil důvěru mezi jednotlivými národními státy, rozvod je málo kdy přátelský a pokud by v budoucnu k nějakému sjednocení vůbec došlo, bylo by už pozdě. Takto razantní léčba rakoviny EU by zabila pacienta. Státy by ze dne na den nezanikly, to určitě ne a dokonce by se ani nijak výrazně nezhoršila úroveň, ale dlouhodobě bychom zaostávali a ztráceli vliv na světové dění, až bychom se stali vazaly jedné, nebo všech ze zmíněných mocností.

Jsem tedy zastáncem reformace EU. Je pak jedno, zda zůstane zachován název nebo se to bude jmenovat jinak, Evropská federace, Evropská republika či Evropské císařství. Ano, tušíte správně. Vůbec by mi nevadilo sjednocení do jednoho státu s jednou vládou. Ovšem důležité je jakou vládou. Je třeba, aby to byla pravicová vláda, tedy vláda, která bude naplňovat základní smysl existence státu a to vnější obrana. V této úloze vedení současné EU, ale i národních států selhávají a naopak dělají to, co vlády dělat nemají a tím je řízení života svých občanů. Pokud bude vláda, která bude chránit hranice a hájit zájmy Evropy navenek a v mezinárodní politice bude jednat asertivně, přičemž bude minimálně zasahovat do života svých občanů, tak má moji podporu.

Můžete namítnout, že multinárodnostní státy nemohou fungovat, jako nefungovalo Rakousko-Uhersko a budete mít pravdu. Proto by se sama Evropa měla stát národním státem s jednou národností a to národností Evropskou. To není nic neobvyklého, už v minulosti se ze Sasů, Anglů, Normanů, Velšanů a mnohých dalších stali Britové. Stejně tak z Římanů, Toskánců, Neapolců stali Italové i Němci vznikli spojením jednotlivých knížectví a vévodství, jejichž obyvatelé se dříve považovali za samostatné národy. Změna se musí ustanovit v myšlení lidí a ne v zákoně. Dokud budeme národnostně rozděleni, tak jedni budou získávat na úkor druhých, což nás požene proti sobě a to dělá EU. Jedině když se budeme považovat za jeden národ, tak to může fungovat.

Tedy abych shrnul svůj pohled na věc: jsem proti současné byrokratické EU, která zcela selhává v základních věcech, jako je ochrana vnějších hranic a prosazování zájmů Evropy navenek. Nicméně se nedomnívám, že řešením je její rozpad, ale její reformace na jeden celek, který bude obývat a náležet jednomu národu, Evropanům. Bude mít vládu, která se bude zabývat hlavně vnější politikou. V rámci vnitřní politiky nastaví základní právní rámec, který bude vymáhat, ale bude zasahovat do života svých občanů co nejméně. Tedy stanoví jednoduché, stabilní a snadno vymahatelné právo. Dále bude poskytovat základní veřejné statky, jako je budování infrastruktury a podpora vědy a výzkumu. Vše ostatní, nechť si zařídí svobodní občané po svém prostřednictvím volného trhu.

Vím, že je velmi malá šance na vznik něčeho takového, ale je to jediná šance, jak může Evropa přežít a prosperovat. Kontinent tu bude pochopitelně pořád, ale už nebude takový, jaký by být měl. Silný a prosperující v čele světa, kde každý občan, který se bude snažit, bude mít dobrý život.

Autor: Michal Blahout | neděle 13.1.2019 19:56 | karma článku: 12.39 | přečteno: 284x

Další články blogera

Michal Blahout

Mám strach!

Přesto, že si lidé o sobě myslí, že jsou rozumní tvorové, opak je často pravdou. Naši racionalitu velmi často nabourají emoce a chováme se pak jako úplní č.....! A to se netýká jen poslední dobou propíraného strachu.

24.1.2019 v 17:09 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 506 | Diskuse

Michal Blahout

Je něco shnilého ve vysokém školství

Již třetí ministr nové vlády má problémy se svojí závěrečnou prací. Bohužel se domnívám, že to nejsou nepříjemné výjimky, ale standard..

29.7.2018 v 17:38 | Karma článku: 30.75 | Přečteno: 2736 | Diskuse

Michal Blahout

Právo národů na sebeurčení

Současné dění ve Španělsku a Katalánsku mě přimělo zamyslet se nad sebeurčení národů.Přeci jen podobnou situaci nedávno řešily Anglie a Skotsko, Ukrajina a Donbas. Horké téma je to stále v Kosovu nebo Tibetu.

4.11.2017 v 18:58 | Karma článku: 18.65 | Přečteno: 928 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Nebát se ukázat hrdiny doby

Pokorně předesílám, že nechci ze sebe dělat ještě chytřejšího, než jsem, ale výjimečné počiny jednoho pracovního kolektivu v posledních hodinách mi nedají, abych se nepodělil o podnět, který by mohl inspirovat televizní tvůrce.

26.1.2020 v 9:43 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 256 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Mariánský sloup,symbol církevní i Habsburské nadvlády se má vrátit na Staroměstské náměstí

Vrchol drzosti vůči Českému národu i vůči našemu presidentu T.G. Masarykovi. Oslava militantní církevní protireformace a rekatolizační ideologie. Symbol útisku a církevní roztažnosti. Urážka všech Pražáků, Čechů i Moravanů.

26.1.2020 v 8:38 | Karma článku: 27.61 | Přečteno: 563 |

Petr Burian

Volba ANO, falešný alibismus

Voliči ANO zdůvodňují svou volbu tím, že už mají dost kauz z minulosti, oligarchů a rozkrádání státních peněz tradičními stranami. Udivující je potom to, že bývalí voliči těchto stran volí oligarchu s ještě větším počtem kauz.

25.1.2020 v 23:58 | Karma článku: 27.25 | Přečteno: 658 | Diskuse

Vladimír Zeman

Lidovci volí nové vedení.

Na předsedu kandidují Marián Jurečka, náš kolega bloger Tomáš Zdechovský a Jan Bartošek. Teď čtu, že se Tomáš Zdechovský kandidatury vzdal, místo něj kandiduje Jan Horníček.

25.1.2020 v 11:48 | Karma článku: 29.32 | Přečteno: 556 | Diskuse

Jan Dvořák

Komu ze „svaté trojice“ dají lidovci přednost? Nikdo lepší by se nenašel?

I nevoliči té či oné politické strany mohou jevit nelíčený zájem o to, kdo se postaví, respektive kdo bude v tajné volbě do jejího čela postaven. Tím spíš u druhé historicky nejstarší partaje v Česku.

25.1.2020 v 8:59 | Karma článku: 18.32 | Přečteno: 488 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2788
Ekonom, člen katedry ekonomie a mezinárodních vztahů, VŠFS. Oblíbené motto: Člověk by měl milovat pravdu natolik, aby ji byl kdykoliv ochoten vyměnit za pravdu vyšší.

Najdete na iDNES.cz