Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Právo na důstojný život.

V poslední době pseudohumanisti používají při obhajobě migrace argument, že každý má právo na důstojný život. V následujícím textu tedy rozeberu jak to s tím právem na důstojný život dle mého názoru je.

Z celého srdce bych si přál, aby každý člověk na zemi mohl žít důstojný, spokojený a bezpečný život. V tom se s pseudohumanisty shodnu, ale neshodneme se na cestě, jak lze k tomuto ideálu dospět.  Důstojný život není něco, na co má každý univerzální nárok. Jedná se o „věc“, kterou si člověk musí vydobýt. Důstojný život nelze získat tak, že ho někdo někomu dá či si pro něj někdo někam přijde jako pro nárok.

Je pravdou, že Evropa má vyšší životní standard než většina světa, který pramení z jejího bohatství a prosperity, ale je snad prosperita nerostnou surovinou, která se nachází jen na pár místech světa a nelze ji nalézt někde jinde? Myslím si, že nikoliv. Prosperita je obsažena v lidech a způsobu jejich myšlení. Prosperitu tedy nelze implementovat z vnějšku nebo si pro ni někam přijít. Prosperitu lze získat změnou myšlení a postoje ke světu kolem nás. Přijetím za své zásady svobody a rozumu. Pokud k tomuto společnost dospěje, bude prosperující bez ohledu na to, zda se nachází v Evropě nebo kdekoliv jinde na světě a její členové budou mít důstojný život. Stejně tak pokud tyto zásady nepřijme, tak jí nepomůže přesun do jiné části světa, protože problémy, před kterými utíká, si ponese s sebou.

I Evropa byla v minulosti barbarskou zemí. V dobách, které jsou dneska označovány jako Temný středověk, bylo postavení nevolníků na úrovni dobytka. Náboženský dogmatizmus potíral projevy rozumu, vědu a filozofii a celé období bylo charakteristické neustálými vojenskými konflikty. Přesto naši předkové dokázali odvrhnout náboženský fanatismus, dát přednost rozumu a vědě před církevním dogmatismem a rázně oddělit náboženství a stát. Přijali jsme ideály svobody a rovnosti a podařilo se nám porazit otroctví. Cesta to byla velmi těžká a plná smrti a utrpení. Vzpomeňme na náboženské války katolíků s protestanty od 15. století do počátků století 18. (připouštím, že mohou být různé názory na vymezení tohoto období, ale pro tento text je to vcelku nepodstatné) Následované šířením ideálů humanismu (svobody, rovnosti, rušením nevolnictví, otroctví) a pádem či transformací Evropských monarchií. Prodělali jsme dvě světové války, které byly nejkrvavějšími konflikty v lidské historii, ale také nás naučily žít spolu v míru. Vším, čím jsme si prošly a co naši předkové zaplatili utrpením a životy utvářelo naši společnost a každá překonaná krize nás posunul blíže současnému stavu věcí. To, čím jsme si prošli a co jsme překonali, změnilo naši podstatu, naše vnímání světa a hodnotový systém. Zůstalo to zachováno jako zkušenost obsažené v exteligenci. (Povědomí společnosti) Přičemž se jedná o proces, který nelze nikterak obejít, uspěchat, či implementovat zvenčí. Je to jako podvádění při učení. Člověk sice vypadá chytře, ale v praxi se ukáže, kdo se něco opravdu naučil.

Dokážu si představit, jak někteří čtenáři protestují, že nikdo z nás nebojoval ve třicetileté válce, nebyl u boje proti otroctví, či se neúčastnil bojů za rovnoprávnost žen. Já se díky svému věku nemohl účastnit ani bojů proti komunismu. Přesto jsem v minulém odstavci používal slovo my a domnívám se, že oprávněně. Sám sebe nevnímám jako jedince vytrženého z kontinuity, ale jako součást linie mých předků a mých potomků. Každá generace staví na tom, co vybudovaly generace předešlé. To se netýká jen materiálních zdrojů, ale i duševního vlastnictví, jako je úroveň technologické a společenské vyspělosti. Děti od svých rodičů přijímají hodnotový rámec a způsoby uvažování. Je pak naší výsadou, že zdědíme bohatství po předcích, naším právem ho rozšířit a povinností toto bohatství předat našim dětem. (Přičemž blaho našich dětí by nám mělo být přednější, než cokoliv jiného.)

Toto platí všude na světě nejen v Evropě. Je mi líto trpících všude na světě i muslimů ze Sýrie a celého Středního východu. Bohužel jejich předkové nedokázali odvrhnout náboženský dogmatismus a oddělit náboženství od státu. Nedošli poznání, že rozum je víc než víra. Nepřijali ideály svobody, tolerance a rovnosti všech a nenaučili se žít spolu v míru. Ano, v tomto ohledu jsou zaostalejší než my. Jejich současná situace je důsledkem těchto faktů a i když to může působit krutě, tak si tímto musí projít a dokázat se s tím vypořádat sami, stejně jako to dokázala Evropa. Když se jim to podaří, tak pak nastoupí cestu k prosperitě. Běžní lidé musí bojovat za svá práva a za to, co považují za správné. Musí najít shodu a společně se postavit proti náboženským fanatikům a diktátorům. Tento boj nebude snadný, ale bude to to, co je změní a postaví na cestu k míru, prosperitě a důstojnému životu. Pokud ovšem před tímto odejdou do Evropy nebo jejich boj vybojují jiní, tak nedojde k jejich vnitřní změně a všude tam, kam přijdou, to za nějaký čas bude vypadat jako teď v jejich domovině. Tím, že přijmeme tyto migranty, jim sice pomůžeme ulevit od momentálních problémů, ale zabráníme projít si tím procesem, který nese zkušenost a v důsledku jim znemožníme se vyvinout. Krize, jaká je teď v Sýrii, ale i jinde, jsou spojeny s utrpením jednotlivců, ale zároveň vytváří tlak na sjednocení společnosti proti této krizi a tlak na ochotu změnit sebe samé. Jednotlivci sice trpí a je mi jich strašně líto, ale společnost se vyvíjí.

Chápu motivy migrantů, kteří migrují ze svých zemí. Osobně bych nechtěl žít v zemi, kde je upíráno právo žen na vzdělání, kde je útlak na denním pořádku a kde probíhá boj s náboženskými fanatiky. Ovšem útěk není řešením. Řešením je danou zemi změnit. I kdysi v Evropě bylo ženám upíráno právo na vzdělání. Evropanky ale neutekly jinam, (ono ani nebylo kam) kde by jim toto právo bylo dáno, ale bojovaly za něj a tak se Evropské země změnily v země, kde ženy mohou studovat. Když muslimky utečou ze svých zemí, místo boje za zrovnoprávnění, tak se nic v jejich zemích nezmění. Když muži místo boje za svobodu a boje proti náboženskému fanatismus utečou do bezpečí, tak se v jejich zemi nic nezmění. Stejně jako naši předkové bojovali za lepší svět pro nás, tak teď oni musí bojovat za lepší svět pro jejich děti. Jiná cesta není. Pokud za ně jejich boj vybojujeme my, tak po jejich návratu do vlasti se vše brzy vrátí do starých kolejí. Pro tamní současnou generaci je to nezáviděníhodná situace, ale takový je život. Ten není vždy „fér“.

Oproti Evropě to mají ostatní národy snadnější, jelikož již mají k dispozici příklad, že toho lze dosáhnout a jak toho lze dosáhnout. My teď musíme být tvrdí a neumožnit jim se krizi vyhnout. Je to stejné, jako když rodič za dítě vyřeší každý problém. Krátkodobě mu uleví, ale dlouhodobě mu škodí. Proto nazývám vítače migrantů pseudohumanisty, jelikož jejich pomoc se na první pohled zdá humánní, ale v důsledku škodí. Pramení to z jejich slabosti, hlouposti nebo hédonistického uvažování.

P. S.:

Tento princip platí ve všem. Když se odstraní důsledky hlouposti a lenosti, například silným sociálním státem, tak začne přibývat hloupých a líných. Když člověk, který bude flákat školu a posléze práci bude moci žít z dávek, tak bude přibývat těch, co budou tyto věci flákat. Když stát umožní oddlužení těch, kteří si půjčili na spotřebu, tak bude přibývat těch, co se budou zadlužovat. Když zachrání ty, co nemysleli na budoucnost, bude jich přibývat.

Autor: Michal Blahout | pondělí 11.4.2016 17:28 | karma článku: 36,34 | přečteno: 1213x
  • Další články autora

Michal Blahout

Mám strach!

Přesto, že si lidé o sobě myslí, že jsou rozumní tvorové, opak je často pravdou. Naši racionalitu velmi často nabourají emoce a chováme se pak jako úplní č.....! A to se netýká jen poslední dobou propíraného strachu.

24.1.2019 v 17:09 | Karma: 23,30 | Přečteno: 632x | Diskuse| Společnost

Michal Blahout

Evropa nebo EU?

Jak se blíží rozhodování britského parlamentu ohledně brexitu, tak se v diskuzích stále častěji dostávám do přenic s zastánci i odpůrci EU a paradoxně ani jedni mě nemají moc v lásce, proto jsem se rozhodl sepsat svůj pohled na EU

13.1.2019 v 19:56 | Karma: 13,19 | Přečteno: 358x | Diskuse| Politika

Michal Blahout

Je něco shnilého ve vysokém školství

Již třetí ministr nové vlády má problémy se svojí závěrečnou prací. Bohužel se domnívám, že to nejsou nepříjemné výjimky, ale standard..

29.7.2018 v 17:38 | Karma: 31,00 | Přečteno: 2843x | Diskuse| Politika

Michal Blahout

Právo národů na sebeurčení

Současné dění ve Španělsku a Katalánsku mě přimělo zamyslet se nad sebeurčení národů.Přeci jen podobnou situaci nedávno řešily Anglie a Skotsko, Ukrajina a Donbas. Horké téma je to stále v Kosovu nebo Tibetu.

4.11.2017 v 18:58 | Karma: 19,14 | Přečteno: 1002x | Diskuse| Společnost

Michal Blahout

Dehumanizace a islám

Dehumanizace, česky též znelidštění, je jev (proces), který způsobuje, že jsme schopni se dopouštět ohavností, jako jsou genocidy a holokaust.

25.6.2017 v 14:27 | Karma: 32,67 | Přečteno: 1327x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3040x
Ekonom, člen katedry ekonomie a mezinárodních vztahů, VŠFS. Oblíbené motto: Člověk by měl milovat pravdu natolik, aby ji byl kdykoliv ochoten vyměnit za pravdu vyšší.

Seznam rubrik